Kategorie:

hide

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

Audyt i optymalizacja wynagrodzeń

Typowe, dzisiejsze problemy firm przy optymalizacji wynagrodzeń:
 1. Nie wiemy czy zarządzamy wynagrodzeniami efektywnie – musimy lepiej wykorzystać nasz budżet wynagrodzeń.
 2. Musimy obniżyć koszty wynagrodzeń z jak najmniejszą stratą dla zaangażowania pracowników.
 3. Chcemy mocno powiązać wysokość wypłaconych płac z osiąganymi przez nas wynikami, żeby w miarę możliwości zachować poziom zatrudnienia i nie stracić wartościowych pracowników.
 4. Dzisiejsze premie i planowane podwyżki chcemy jak najlepiej wykorzystać, żeby wspierać wyniki biznesowe i motywować najlepszych pracowników.
Optymalizowanie wynagrodzeń – wdrażane rozwiązania:
 • Analizujemy działanie całego systemu wynagrodzeń rekomendując zmiany, które optymalizują jego działanie (np.: zasady zmiany stawek płac, zmiana zasad wypłacania premii, zmiana części stałej płacy na premię uzależnioną od wyników firmy).
 • Analizujemy wysokość stawek płac vs rynek proponując optymalizacje stawek płac.
 • Przygotowujemy rekomendacje pozwalające na optymalizacje budżetu wynagrodzeń przy minimalizacji ryzyka odpływu kluczowych pracowników z firmy.
 • Opracowujemy rozwiązania w oparciu o analizę specyfiki i sytuacji Państwa Firmy oraz o najlepsze praktyki z innych firm w oparciu o nasze ponad 20 letnie doświadczanie w takich pracach.
 • Przygotowujemy analizy i rozwiązania jak również pomagamy przejść przez trudne zmiany kadrze zarządzającej oraz pracownikom w czasie spotkań i warsztatów.
Przykładowe efekty prac przy optymalizacjach wynagrodzeń:
 • Porównanie wysokości stawek i systemu wynagrodzeń do sytemu w podobnych branżach/regionach z rekomendacjami zmian.
 • Przygotowany plik Excel z analizą wynagrodzeń dla każdego pracownika z rekomendacjami zmian stawek (przy kilku scenariuszach) i zmiany systemu premii przy założeniu optymalizacji budżetu płac całej firmy.
Wartościowanie i taryfikator stanowisk

Nasze podejście:

Wartościowanie stanowisk jest używane przez naszych klientów jako podstawa tworzenia taryfikatora wynagrodzeń oraz polityki płac zasadniczych. Prowadzone przez nas wartościowanie stanowisk pozwala na:

 • wdrożenie obiektywnej struktury stanowisk i wynagrodzeń,
 • zniwelowanie „zaszłości” w wysokościach wynagrodzeń,
 • likwidację wielu zbędnych dodatków płacowych,
 • odniesienie stawek taryfikatora do realiów płac rynkowych.

To co nas wyróżnia to skuteczne budowanie „społecznej zgody” wokół wypracowywanych rozwiązań wynagrodzeniowych w firmie. W projektach używamy własnej metody wartościowania: JES InConsulting.

Etapy pracy przy wartościowaniu stanowisk:

Projekt obejmuje najczęściej następujące działania:

 • uporządkowanie zakresów i opisów stanowisk,
 • sesje wartościowania stanowisk,
 • podział zwartościowanych stanowisk na grupy taryfikatora,
 • wyznaczenie widełek płacowych (minimum i maksimum) dla grup taryfikatora,
 • porównanie aktualnych wynagrodzeń w firmie do nowych widełek płacowych,
 • przygotowanie i wdrożenie zmian w wynagrodzeniach. 
Optymalizacja stanowisk – nasze doświadczenie:

Jesteśmy jednym z kilku zespołów doradczych w Polsce z największym doświadczeniem w prowadzeniu projektów wartościowania stanowisk. Nasi konsultanci wdrażali takie rozwiązania w największych w Polsce firmach produkcyjnych, usługowych oraz sprzedażowych. Oferujemy duże doświadczenie we współpracy ze związkami zawodowymi przy wdrażaniu zmian po wartościowaniu.

Prowadzone przez nas projekty wartościowania stanowisk oraz budowy taryfikatora płac trwają najczęściej od 1 do 8 miesięcy (w zależności od wielkości firmy i zakresu działań).

Z przyjemnością przedstawimy Państwu nasze wybrane doświadczenia i referencje bezpośrednio przy okazji omawiania konkretnego zlecenia.

Systemy premiowania

Systemy premiowe – typowe, dzisiejsze problemy firm:
 1. Chcemy zachować poziom zatrudnienia i jednocześnie bardziej podzielić się ryzykiem biznesowym z pracownikami tak, aby ich płace były silne powiązane z wynikami firmy.
 2. Musimy znaleźć większą elastyczność w wynagrodzeniach i uzależnić dużą cześć wynagrodzenia od efektów biznesowych.
 3. Chcemy przebudować istniejący system premiowy tak, by zwrócił uwagę na nowe wyzwanie w obecnej sytuacji rynkowej.

System premiowy – wdrażane rozwiązania:
 • Pomagamy skutecznie połączyć zarządzanie wynikami z poziomami wynagrodzeń. Przygotowujemy scenariusze elastycznych płac zmiennych, zapewniające większe bezpieczeństwo finansowe firmy. Tworzymy narzędzia wynagradzania łączące interesy pracowników z celami biznesowymi firmy.
 • Analizujemy działanie systemu wynagrodzeń i premii oraz powiązanie wypłat z wynikami. Rekomendujemy zmiany, które optymalizują działanie systemu płac (np.: zmiana zasad wypłacania premii, zmiana części stałej płacy na premię uzależnioną od wyników firmy).
 • Opracowujemy rozwiązania w oparciu o analizę specyfiki i sytuacji Państwa Firmy oraz najlepsze praktyki zarządzania wynikami na rynku. Pracujemy w oparciu o nasze ponad 20 letnie doświadczanie w tym obszarze.
 • Przygotowujemy analizy i rozwiązania jak również pomagamy przejść przez trudne zmiany kadrze zarządzającej oraz pracownikom w czasie spotkań i warsztatów.

Systemy premiowania – przykładowe efekty prac:
 • Scenariusze wypłat wynagrodzeń z silnym powiązaniem zarządzania wynikami firmy, działów, zespołów z poziomami płac;
 • Przygotowane nowe zasady systemu premiowania dla całej organizacji lub dla wybranych obszarów, np. handlowców, pracowników produkcyjnych czy działów wsparcia.
 • Komunikacja dla pracowników wdrażająca zmiany.
 • Przygotowane interaktywnych narzędzi premiowych: formularze wyników, szybkie przewodniki dla przełożonych/podwładnych, analizy finansowe dla różnych scenariuszy wypłat premii.
Wynagradzanie za kompetencje

Nasze podejście:

Wdrażamy u naszych klientów innowacyjne podejście do wynagrodzeń łączące bezpośrednio strukturę płac zasadniczych z wymaganiami kompetencyjnymi. Rozwiązanie takie pozwala na silne powiązanie wynagrodzenia zasadniczego z wartością pracownika dla firmy, jego umiejętnościami i rozwojem. W Stanach Zjednoczonych rozwiązanie to nosi nazwę „Broadbanding” i stosowane jest skutecznie od kilkunastu lat przez najlepsze tamtejsze firmy.

Wdrażane przez nas rozwiązanie pozwala na płacenie za „wartość” jaka wnoszą do firmy pracownicy, a nie zajmowane przez nich miejsce w hierarchii. Efektem zmiany jest również zorientowanie pracowników na podnoszenie poziomu kompetencji, za którym idzie wysokość wynagrodzenia, a nie na awans stanowiskowy.

Etapy pracy:

Projekt obejmuje najczęściej następujące działania:

 • wyznaczenie poziomów ról w firmie (np: role wsparcia, eksperckie, liderskie),
 • selekcja kluczowych kompetencji pracowników gwarantujących sukces firmie,
 • dopasowanie wymogów kompetencyjnych do wyznaczonych poziomów ról w firmie,
 • określenie przedziałów płacowych dla poziomów ról,
 • opracowanie polityki ustalania wysokości wynagrodzeń czyli mechanizmu łączącego ocenę kompetencji pracownika z wysokością jego wynagrodzenia,
 • wdrożenie systemu oceny kompetencji i opartej na nim struktury płac (m. in. warsztaty dla kadry menedżerskiej, komunikacja zmian w firmie).

Nasze doświadczenie:

Mamy ponad 12 letnie doświadczenie we wdrażaniu modeli kompetencyjnych i systemów wynagrodzeń w największych firmach działających w Polsce. Od kilku lat skutecznie wdrażamy w czołowych firmach innowacyjne systemy wynagrodzeń oparte o wymogi kompetencyjne. Oferujemy duże doświadczenie we współpracy z menedżerami przy tworzeniu takiego systemu, a także skuteczne wsparcie przy wdrażaniu i komunikacji nowego podejścia do wynagrodzeń w firmie.

Prowadzone przez nas projekty tworzenia systemu wynagrodzeń w oparciu o kompetencje trwają najczęściej od 1 do 6 miesięcy (w zależności od wielkości firmy i zakresu działań).

Z przyjemnością przedstawimy Państwu nasze wybrane doświadczenia i referencje bezpośrednio przy okazji omawiania konkretnego zlecenia.

Dane kontaktowe:

InConsulting s.c.

Al. KEN 84/43

02-777 Warszawa

e-mail: [email protected]

Szymon: +48 691 601 613

Zofia: +48 604 130 217

 

 

Formularz kontaktowy: